Odwiedziny w Grodzie Słowiańskim

2017-10-02

Zdjęcia do kalendarza na 2018 r. zakończone, lecz projekt ?Kiedy Goraj był Ładą czyli gorajscy Słowianie w obrazkach? wciąż trwa. Grupa 20 osób: realizatorów projektu oraz młodzież z kółka plastycznego i muzycznego odwiedziła 29 września Park Historyczny ?Gród Słowiański? w Wólce Bieleckiej.

Po grodzie oprowadzał Jarosław Woliński, który opowiadał o życiu dawnych Słowian, o obrzędach słowiańskich oraz o tym, jak powstawał park historyczny w Wólce Bieleckiej (powiat Łęczyński). Uczestnicy wycieczki zwiedzili nie tylko gród, ale również uczestniczyli  w zajęciach praktycznych takich jak: strzelanie z łuku, wybijanie  monet, pisanie gęsim piórem liter słowiańskich, poznawanie  uzbrojenia i ubioru dawnych Słowian. Zwieńczeniem pobytu w grodzie była dyskoteka słowiańska.

Projekt w ramach, którego odbyła się wycieczka, dofinansowano ze środków Programu ?Działaj Lokalnie X? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i  partnerów Gminę Biłgoraj oraz Miasto Gmina Biłgoraj.