Muzyka Roztocza

2015-11-16

Dużo muzyki, wspomnień czar i potańcówka jak za starych, dobrych czasów ? tak można podsumować spotkanie muzyczne jakie miało miejsce w Jędrzejówce 14 listopada 2015 roku. Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina podsumowało projekt ?Muzyka? właśnie w miejscowości naszej gminy oraz w Radzięcinie.

Autorzy projektu – Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina – prowadzili działania mające na celu uchronienie lokalnych tradycji muzycznych przed zapomnieniem. Przez kilka miesięcy nagrywali i zbierali piosenki Jędrzejówki, okolic oraz Radzięcina. W ubiegłym tygodniu w dniach 7-8 listopada przeprowadzone zostały warsztaty tradycyjnego śpiewu, w których wzięły udział dziewczęta z Zespołu Wokalnego oraz Małgorzata Duma z Goraja. W sobotę, 14 listopada, podsumowano projekt podczas Spotkania Muzycznego i Potańcówki w remizie OSP.  Spotkanie rozpoczęło się pokazem multimedialnym archiwalnych nagrań i fotografii muzykantów i  śpiewaków z Jędrzejówki i Radzięcina, zaprezentowanym przez Krzysztofa Gorczycę. W programie wystąpili mi.n:

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, Gminna Orkiestra Dęta z Goraja oraz Kapela Bornego z Podzamcza przypomnieli tradycyjne pieśni, od pokoleń wykonywane na tych terenach. Gościnnie wystąpiły również panie z gminy Goraj: Władysława Kubina (córka Anny Malec) oraz Janina Pydo (śpiewaczka ludowa z Zastawia), a także dziewczęta biorące udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego z Agnieszką Szokaluk ?Gorczycą..Koncertowi towarzyszyła prezentacja archiwalnych nagrań i fotografii muzyków i śpiewaków z Jędrzejówki i okolic oraz wystawa „Jędrzejowscy i radzięccy. Muzykanci? Po prezentacjach muzycznych odbyła się potańcówka, do której przygrywała Gminna Orkiestra Dęta z Goraja.

Przedsięwzięcia zrealizowano w ramach projektu stypendialnego finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu ?Aktywność Obywatelska?.

współpraca

Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin), Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury we Frampolu, OSP Jędrzejówka, OSP Radzięcin, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół w Radzięcinie