Z Kolbergiem w Goraju

2014-12-08

W dniach 5-7 grudnia w Goraju odbywały się spotkania pn. ?Muzyka Roztocza?. Przez dwa dni panie z naszej gminy uczestniczyły w warsztatach śpiewu tradycyjnego. Finałem spotkań były opowieści o dawnych muzykach z Roztocza oraz koncert ?Roztocze Kolberga?.

Inicjatorem spotkań było Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina. Przez pierwsze dwa dni festiwalu Agnieszka Szokaluk prowadziła warsztaty z kilkoma paniami z gminy Goraj w Gminnym Ośrodku Kultury.

Agnieszka Szokaluk zajmuje się dokumentacją, nauka i praktyką tradycyjnego śpiewu z Lubelszczyzny od 1999 roku. W latach 2001-2005 związana była z Fundacją Muzyka Kresów. Brała udział w wielu projektach związanych z muzyką tradycyjną m.in Muzyka jednej wsi w Łukowej czy też Zespół In Crudo. Od 2007 roku współodpowiada za program Scena/Studio In Crudo w Towarzystwie dla Natury i Człowieka gdzie prowadzi m.in. warsztaty śpiewu.

Przedmiotem zajęć warsztatowych w Goraju była technika naturalnego śpiewu ?otwartym głosem? charakterystycznym dla folkloru muzycznego Wschodniej Europy, Lubelszczyzny i Roztocza. Na warsztatach panie miały okazje poznać ćwiczenia oddechowe i głosowe oraz nauczyć się wybranych pieśni weselnych, lirycznych i kołysanek. Na warsztatach swoją obecnością zaszczyciła również pani Janina Pydo – śpiewaczka z Zastawia, która przez prawie trzy godziny śpiewała pieśni z naszego regionu.

W niedzielę w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie podsumowujące gorajski festiwal ?Muzykę Roztocza? w Zespole Szkół, w gimnazjum. Przed koncertem Krzysztof Gorczyca- prezes towarzystwa, zaprezentował wykład i pokaz multimedialny o  muzykach z Roztocza: Radzięcina, Gródek, Jędrzejówki, Komodzianki i innych miejscowości. W pokazie nie zabrakło pieśni i melodii „od Frampola, Dzwoli, Radecznicy, Turobina”, spisanych w latach 50. i 60. XIX wieku przez Oskara Kolberga oraz  melodii nagranych w 1950 roku Radzięcinie, Kocudzy, Jędrzejówce, Podlesiu oraz  pieśni weselnych i oberków roztoczańskich mistrzów. Po opowieściach o dawnych muzykach odbył się koncert, podczas którego muzycy zaśpiewali i zagrali stare pieśni i melodie z okolic Frampola i Goraja. Wykonawcami byli młodzi muzycy z Lublina, Warszawy i Krakowa – uczniowie współczesnych wiejskich śpiewaków i skrzypków m.in z zachodniego Roztocza: Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Michał Maziarz, Agnieszka Szokaluk, Agata Turczyn. Muzycy zabrali uczestników w podróż w czasie, a swoimi niezwykle mocnymi i pięknymi głosami wprowadzili w klimat dawnego muzykowania.
Wydarzenie zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ?Kolberg 2014 – Promesa”.