Festyn z tradycjami

2020-08-27

O tradycjach kultury polskiej i słowiańskiej można opowiadać nie tylko poprzez wykłady naukowe i książki, można to zrobić poprzez muzykę i spotkania z rekonstruktorami dawnych zwyczajów, rzemiosł i zawodów. W ten sposób z kulturą dawną zapoznawali się uczestnicy Festynu z tradycjami, który odbył się 24 sierpnia 2020 r. na placu gminnym przy szkole w Goraju.

Festyn odbył się  w ramach projektu „Nie siodoj, nie godoj – tylko tańcz i śpiewaj” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w ten dzień i sprawili, że to, co dawne i to, co tradycyjne jest piękne, kolorowe i wartościowe. Za wspaniałe pyszności dziękujemy KGW Goraj i Stowarzyszeniu Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna, Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych ?Zagrodzanie”, Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miejscowości, Gminy i Parafii Goraj „Cebularze”, Stowarzyszeniu Biała Łada. Za kącik historyczny dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gorajskiej „Gorajszczyzna”. Za udostępnienie placu i pomoc techniczną pracownikom szkoły i urzędu gminy. Za przepiękne występy i muzykę, która porywała do tańca dziękujemy: Gminnej Orkiestrze Dętej, Jadwidze Skoczylas, Andrzejowym Nutkom z gminy Radecznica, Janinie Pydo, Zespołowi Śpiewaczemu „Hosznianki”, Folk Kapeli „Góralska Hora”, Kapeli Drewutnia oraz Zespołowi Roxait. W sposób szczególny dziękujemy Grodowi Słowiańskiemu z Wólki Bieleckiej za wspaniałe interakcyjne zabawy: tańce słowiańskie, pokaz mody słowiańskiej, przedstawienie dożynkowe, disco słowiańskie oraz taniec z ogniem. Wiosce Ginących Zawodów z Koronowa dziękujemy za przypomnienie zawodów ginących takich jak świecownik, prząśniczka, powroźnik czy garncarz. Dziękujemy również za przepiękne garnuszki. Dziękujemy strażakom z OSP Gorajza pomoc w utrzymaniu porządku oraz pracownikom biblioteki za pomoc w utrzymaniu reżimu sanitarnego. Sławkowi Kwietniowi i ekipie za scenę i nagłośnienie -wspaniała współpraca. Serdeczne podziękowania dla Mariusza Gumieniaka za stoisko gastronomiczne. Ogromne dzięki wszystkim uczestnikom, a najbardziej tym, którzy obdarzali dobrym słowem, uśmiechem i wspólną zabawą.

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Wójt Gminy Goraj