Nie tylko o gruszce i pietruszce

2020-08-11

Mimo deszczu i upałów przychodzących falami V Gra Uliczna w Goraju odbyła się. Na przekór pogodzie pogoda ducha  i śmiech towarzyszyły drużynom biorących udział w zmaganiach o nagrodę główną. 9 sierpnia na kilka godzin Goraj zamienił w się w miejsce pełne zadań i ? gruszek.

Gra  odbyła się pod hasłem ? O Gruszce i  o pietruszce?, czyli dotyczyła zadań z różnych dziedzin. Wydarzenie rozpoczęło się odprawą w parku gorajskim, gdzie na starcie każda z drużyn otrzymała mapy, kolejność odnajdowania  postaci, gadżety promocyjne i ogólne zasady uczestnictwa. Ostatecznie w grze wystartowało sześć drużyn: Okazejszyn, Wybrzeże Klatki Schodowej, Normalni, Bezimienni, Zagrodzanki i Cebularze. Zadaniem drużyn było odnalezienie ośmiu postaci, a każda z nich przygotowywała dla nich specjalne zadanie. Grucha zlecał wykonanie nakryć głowy przypominających natkę pietruszki  i wykonanie zdjęcia w tych ?czepcach- koronach? przy drzewie-gruszy. Znachorka przepytywała uczestników ze znajomości ziół oraz dodatkowo prosiła o odnalezienie miłorzębu japońskiego w Goraju. Głodna przeprowadzała test wiedzy ogólnej i sprawdzała znajomość liści. Za słabe odpowiedzi postać wymagała nakarmienia ją dowolną potrawą. Mozartyna urządziła konkurs ?Jaka to melodia?. Zadaniem drużyn było odgadywanie utworów muzycznych( kościelnych, patriotycznych i  klasycznych) po ilości nut. Picassyna zlecała drużynom namalowanie gruszki i pietruszki w wylosowanym stylu w sztuce ( np. w surrealizmie, fowizmie, dadaizmie, impresjonizmie czy też ekspresjonizmie). Pietrucha przeprowadzała kalambury literackie. Horseboy uczył przecinać drewno piłą. Igłonitka natomiast sprawdzała umiejętności taneczne drużyn. W między czasie drużyny miały wykonywać zdjęcia gruszkom, porozrzucanym lub ponaklejanym przez organizatorów oraz rzeczom, które kształtem przypominają gruszki. Ostatnim zadaniem było zwerbowanie przechodniów do swoich drużyn i utworzenie korowodu, którego trasą było przejście wokół parku.

Zwieńczeniem gry był wspólny poczęstunek i  wręczenie nagród. Nagrodą główną był voucher do wykorzystania w agroturystyce w powiecie janowskim. Najwięcej punktów zdobyła grupa Okazejszyn, która przebrała się za postacie nawiązujące do serialu ?Dom z papieru?.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury przy udziale przyjaciół GOK i Nieformalnej Grupy Aaricia.