Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Wirtualny Festiwal Singera

2020-07-15

W tym roku będzie nam brakowało tej magii, radości i tajemniczości jaka towarzyszyła pierwszemu w Goraju, Festiwalowi Śladami Singera. Cieszyliśmy się , my- pracownicy Gminnego Ośrodka kultury w Goraju i mieszkańcy Goraja, że dołączyliśmy w 2019 roku do grupy miasteczek, w których odbywa się festiwal. Cieszyliśmy się na kolejny lipiec, na kolejne wakacje, które miały od tamtej pory nam się kojarzyć również z muzyką, teatrem, sztukami wizualnymi i akrobatyką w wykonaniu artystów z wielu krajów. Cieszyliśmy się, że poprzez sztukę przybliżymy się do twórczości wybitnego noblisty Isaaca Singera. Niestety koronawirus pokrzyżował nam plany. Na szczęście organizatorzy festiwalu postanowili wypełnić tą pustkę spotkań na żywo, spotkaniami wirtualnymi. Festiwal w sieci trwa od 11 lipca do 24 lipca 2020. W sposób szczególny zachęcamy 17 lipca do śledzenia wirtualnych odwiedzin w Goraju i wspólnie powspominać to, co się działo rok temu. Festiwal można śledzić na stronach:

https://www.facebook.com/sladamisingera

ORAZ https://teatrnn.pl/sladamisingera/

Gorąco polecamy ??????????????????????????????

A oto kilka słów od dyrektora festiwalu” Witolda Dąbrowskiego:

 

W zeszłym roku po raz pierwszy przyjechaliśmy do Goraja z festiwalem ?Śladami Singera? i spotkało nas bardzo miłe przywitanie. Chcieliśmy naszą wizytę powtórzyć w 2020 roku, jednak powstrzymała nas epidemia. Postanowiliśmy zatem symbolicznie zaznaczyć tę edycję w Internecie.

Podczas tej wirtualnej podróży chcemy pokazać, czym dla każdego z nas ? dla artystów, widzów, organizatorów, lokalnych działaczy ? jest festiwal i sam Singer. Odniesiemy się do przedwojennej historii Goraja i literatury Izaaka Baszewisa Singera, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. Powspominamy też, jak przez lata wyglądał festiwal w Goraju. Uwagę towarzyszących nam internautów chcemy zatrzymać na kilkanaście minut i wierzyć, że w kolejnej edycji, za rok, spotkamy się już w realnym świecie.

10 lat wędrówek

Sama idea festiwalu, a właściwie projektu artystyczno-edukacyjnego „Śladami Singera. Warsztaty. Spotkania. Sztuka”, powstała w 2011 roku. Postanowiliśmy odwoływać się do wielokulturowego żydowskiego dziedzictwa regionu poprzez edukację i sztukę. Kluczem miała być twórczość Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku.

Jego powieści, opowiadania i felietony przywołują obrazy z życia, o którym dzisiaj nikt już prawie nie pamięta. I nie tylko dlatego, że świadkowie tamtej epoki już nie żyją, ale także dlatego, że bardzo często nie ma już związanych z tamtym światem śladów. A nawet jeśli są, to zamazane, niemal wstydliwe. Zatem festiwalowe „ślady Singera” to także ślady konkretnych osób, mających imiona, nazwiska, rodziny, sąsiadów, wykonujących określone zawody, mających swoje pasje, codzienne i świąteczne radości oraz zmartwienia.

W swoich poszukiwaniach odnaleźliśmy już blisko 30 miejscowości (potencjalnych przystanków), gdzie rozgrywają wydarzenia przedstawione w literaturze noblisty. Uznaliśmy, że nasz projekt będzie wędrówką z warsztatami, spotkaniami i zabawą. Zabawą, której celem jest zbudowanie empatii do nieistniejącego żydowskiego świata i żyjących w nim ludzi.

Podczas pierwszej edycji w 2011 roku odwiedziliśmy Tyszowce, Szczebrzeszyn, Józefów i Biłgoraj. Podróż zakończyliśmy w Lublinie. Kilkudziesięcioosobowa, międzynarodowa grupa artystów, pedagogów, edukatorów, animatorów kultury na trzy dni zmieniała leniwy letni rytm życia odwiedzanych miejscowości. Najbardziej rozpoznawalnym naszym działaniem było plenerowe widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza”, przygotowywane każdorazowo specjalnie dla festiwalu, z muzyką na żywo, cyrkiem, akrobacjami, tańcem, teatrem, teatrem ognia?

Festiwal, który może się zdarzyć tylko tutaj

Inspiracją była zawsze proza noblisty. Kolejne lata przyniosły kolejne miejscowości, które jak już raz dołączyły do szlaku „Śladami Singera”, to na nim pozostawały. Co roku jedno nowe miasto: w 2012 roku – Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 ? Chełm (obecny jedynie podczas tej edycji), w 2019 – Goraj. Powstał festiwal oryginalny, który może się zdarzyć tylko tutaj. Nie udałoby się bez ścisłej współpracy z goszczącymi nas miastami (samorządami lokalnymi, instytucjami kultury, szkołami, bibliotekami). W tym czasie wędrowały z nami setki wykonawców z całego świata (z Ukrainy, Izraela, Niemiec, Rumunii, Włoch, Rosji, Kanady, USA, Anglii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Czech, Gambii, Senegalu, Brazylii, Szwajcarii, Turcji, Martyniki). Ich występy podziwiały tysiące widzów: mieszkańców i wakacyjnych gości z całej Polski.

Podczas ostatnich edycji festiwalu stworzyliśmy powtarzalną, dwudniową formę. Pierwszy dzień z kameralnym teatrem, projekcją filmu, jednodniową wystawą lub instalacją artystyczną, rozmową z mieszkańcami wokół festiwalowej gazety „Sztukmistrz”. Drugi dzień z widowiskiem „Przyjaciele Sztukmistrza” i spotkaniem z jego wykonawcami. Ten model chcemy kontynuować w przyszłości.

W tym roku do naszego szlaku miała dołączyć Łęczna. Tam mieliśmy rozpocząć naszą festiwalową podróż. I rozpoczniemy ją, i wyruszymy w drogę. Chociażby tylko wirtualnie.

Ostatnio dodane