Mamy to ? kolejne dofinansowanie na realizację pomysłów artystycznych

2020-07-03

?Na żółto i na niebiesko – optymistyczna kreacja przestrzeni lokalnej po/w trakcie/ pandemii?  to kolejny projekt realizowany przez GOK w 2020 roku. Zostanie zrealizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie dofinansowanego z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej ? 4 tys. zł

Projekt zakłada wykonanie kilku instalacji artystycznych  wokół budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Głównym celem projektu jest „ożywienie” przestrzeni publicznej i uatrakcyjnienie jej poprzez sztukę. Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w zmienianie przestrzeni wokół siebie poprzez nowoczesną formę sztuki jaką jest sztuka w przestrzeni (landart). W ramach projekt najpierw zostaną zorganizowane 2-3 spotkania-warsztaty dla grupy młodzieży i grupy nieformalnej (realizatorów projektu), z którą plastyk GOK przygotuje się do wykonania obiektów w przestrzeni. Podczas spotkań zostaną wykonane elementy, które ułatwią montaż na świeżym powietrzu. Podczas warsztatów zostaną doprecyzowane tematy przewodnie instalacji- wszystkie będą nawiązywać do różnych dziedzin kultury. Następnie zostanie wykonanych 5-6 obiektów na terenie wokół budynku GOK. Jednym z nich będzie kwietnik w kształcie wybranego atrybutu którejś z dziedzin kultury np. paleta z farbami lub instrument muzyczny. Drugim obiektem będzie postać (artysta lub pisarz) wspinająca się po budynku GOK lub postać stojąca przy wejściu do bibliotek i- wykonana z materiałów nieprzemakalnych na bazie drucianej formy. Trzecim zadaniem będzie mural namalowany na jednym fragmencie budynku przedstawiający kolorowy miraż kształtów i form kojarzących się ze sztuką i kulturą, wykonany farbami akrylowymi. Kolejnym obiektem będzie ozdobienie altanki przy budynku GOK kolorowymi elementami uplecionymi z tasiemek i elementów pasmanteryjnych. Kształt i forma pasmanteryjnego obiektu zostawanie wybrana podczas warsztatów poprzedzających wykonanie instalacji. Naszym celem będzie również wykonanie jednej instalacji z efektami świetlnymi np. kolorowych lampionów. Sztuka w przestrzeni byłaby wykonywana przez młodzież w wieku 14-18 lat, pod okiem plastyka GOK- Barbary Garbacz oraz przez całą grupę Nieformalną „Aarcia” działającą przy GOK-u.

Projekt jest realizowany od 01.06. 2020 r. do 30 .11. 2020 r. Dofinansowano ze środków programu ?Działaj Lokalnie? Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej