101 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

2019-11-12

11 listopada 2019 roku w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę  Goraj, podobnie jak wiele wsi i miast w kraju, stał się miejscem upamiętnienia wydarzeń sprzed wieku. Uroczystości rozpoczęły się w przeddzień Obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

W niedzielę, wieczorem, na parkingu za kościołem parafialnym zapłonęły ?Ognie Niepodległości?. Inicjatorami ogniska była jednostka OSP Goraj. W organizację poczęstunku przy ognisku i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zaangażowani byli również: Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Goraj i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Po rozpaleniu ogniska, wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali odezwy którą odczytał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju ? Szymon Okuniewski. Po zabraniu głosu przez Starostę Biłgorajskiego?  Andrzeja Szarlipa i Wójta Gminy Goraj ? Antoniego Łukasika odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Drugiego dnia, czyli 11 listopada uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem GOK. Następnie poczty sztandarowe i delegacje władz samorządowych, szkoły, jednostek organizacyjnych i strażaków oraz mieszkańcy gminy przy dźwiękach orkiestry dętej udali się na rynek pod pomnik poświęcony pomordowanym w czasie II wojny światowej. Tam złożone zostały wieńce, podobnie jak  przed dzwonnicą kościelną. Następnie o godzinie 9.00 odbyła się uroczysta msza św. W intencji Ojczyzny. Po mszy św. w kościele odbyło się wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich pn. ?Zgodnym chórem dla Ojczyzny 5?,  prowadzone przez Chór NOSTER parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju oraz dziewczęta z zespołu wokalnego GOK. Grupie dyrygowała Diana Adamska, a akompaniował Marcin Widz. Świątynia gorajska rozbrzmiewała od takich pieśni jak: ?Modlitwa obozowa?, ?Rozszumiały się wierzby płaczące? czy też ?Warszawskie dzieci?. Organizatorami wspólnego śpiewania był Chór NOSTER i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

fot Barbara Garbacz

fot. Barbara Garbacz